Pas mare spre finala Challenge Cup. Handbaliștii de la CSM București, victorie în Rusia

Dacă nu au reușit la fete, cei de la CSM București sunt foarte aproape de a-și asigura o finală europeană la handbal masculin. Trupa antrenată de Paulo Pereira s-a impus cu 26-24 (11-13) în Rusia, pe terenul echipei Neva Sankt Petersburg, în prima manșă a semifinalei Challenge Cup.

CSM București a etalat câteva momente de excepție în Rusia, grație cărora și-a asigurat prima șansă la calificarea în finala competiției continentale. Cea mai bună perioadă a avut-o la începutul reprizei secunde. Timp de 10 minute, a marcat numai trupa bucureșteană. De la 13-11 pentru gazde după primele 30 de minute, s-a făcut 19-13 pentru CSM București (opt goluri consecutive!). Rușii au reușit până la final numai să comprime diferența. Au ajuns la 24-25, însă ultimul cuvânt l-a avut tot echipa din România. Scor final: Neva – CSM București 24-26.

CSM București: Krupa, Maggaiz – Selicani Teixeira 7, Ramba 6, Allahkaram Esteki 5, Vrazalic 2, Onyejekwe 2, Bera 2, Sajad Esteki 1, Pozzer 1, Militaru, Rotaru, Șomlea, Tiumențev.

Pentru Neva au marcat: Emelyanenko 6, Babkin 5, Turaev 4, Nasyrov 3, Solodovnikov 2, Voronin 2, Bogdanov 1, Stoliarov 1.

Returul este programat pe 27 aprilie, ora 17:00, la Sala Dinamo.

În cealaltă semifinală, Madeira Andebol (Portugalia) – AEK Atena (Grecia) 27-22.

Publicat: 20 04. 2019, 21:28
Actualizat: 20 04. 2019, 21:29