Nicio** medalie pentru România la CM Judo

Delegația României a încheiat, duminică, participarea la Campionatul Mondial de judo de la Rotterdam fără a cuceri vreo medalie, ultimul sportiv angrenat în competiție, Daniel Brată, fiind eliminat din primul tur al grupei D.

Daniel Brată a fost ultima speranță a României la o medalie, el concurând duminică, în limitele categoriei -100 kilograme. Brată a fost însă eliminat încă din primul tur de cubanezul Oreidis Despaigne, astfel că sportivii tricolori au încheiat participarea la CM de la Rotterdam fără a urca pe podium.

Cele mai bune realizări în Olanda au fost cele două locuri cinci, câștigate de Dan Fâșie (cat. 66 kg) și Alina Dumitru (cat. 52 kg), sportiva antrenată de Florin Bercean accidentându-se în semifinale și nereușind să mai lupte pentru medalia de bronz, pe care a pierdut-o prin neprezentare.

Alți patru judoka români – Carmen Bogdan (48 kg), Corina Căprioriu (57 kg), Costel Dănculea (73 kg) și Bogdan Bărbulescu (90 kg) – au fost eliminați în faza grupelor.

Publicat: 30 08. 2009, 15:23
Actualizat: 30 08. 2009, 15:25