Naturalizare cu noroc! Luptătorul Albert Saritov s-a calificat la JO de la Rio

Luptele românești vor ataca Jocurile Olimpice de la Rio cu cinci sportivi. Ultimul intrat în familia olimpică este „liberistul” naturalizat Albert Saritov (30 de ani). Medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale din 2011 pentru Rusia, Saritov, sportiv de origine cecenă, a primit luna trecută cetățenia română, astfel că a putut participa pentru țara noastră la turneul mondial de calificare de la Istanbul. Saritov a avut o evoluție perfectă în cadrul categoriei 97 kg, lupte libere, și a câștigat turneul (primii doi la fiecare categorie s-au calificat la JO). În finală, Saritov a trecut de mongolul Khuderbulga Dorjkhand.

Ceu cinci luptători calificați la JO: Alin Alexuc (98 kg, greco-romane), Ion Panait (66 kg, greco-romane), Ivan Guidea (57 kg, libere), Albert Sartitov (97 kg, libere) și Alina Vuc (48 kg, lupte libere feminin).

Dintre ceilalți sportivi români prezenți la turneul de calificare de la Istanbul, la o victorie de calificare a fost George Bucur (65 kg, libere), care a pierdut în semifinale în fața canadianului Haislan Antonio Veranes Garcia (scor 2-2).

Publicat: 09 05. 2016, 02:01
Actualizat: 09 05. 2016, 02:02