Naționala sub 20 de ani a retrogradat în al patrulea eșalon valoric la Mondialul de hochei. Antrenorul Karoly fugise de la echipă chiar înaintea competiției

Rămasă fără antrenorul principal, Antal Karoly, chiar înaintea debutului la Campionatul Mondial din Estonia, naționala de hochei sub 20 de ani a României nu reușit să evite retrogrdarea. Tricolorii au pierdut aseară, în ultimul meci al Diviziei a II-a, Grupa A, în fața Coreei de Sud cu scorul de 6-3 (2-1, 0-2, 4-0) și au încheiat competiția cu patru înfrângeri și o victorie.  Deși la punctaveraj a adunat același număr de puncte precum penultima clasată, Estonia, România a plătit tribut meciului direct disputat cu aceasta, pierdut cu 4-2. Per total, tricolorii au câștigat trei reprize la Tallin, șapte le-au terminat la egalitate și au pierdut șase reprize.

Rezultatele României la Mondialul de la Tallin:
Lituania – România             6-5 (1-1, 2-2, 2-2, 0-0, 1-0)
România – Estonia              2-4 (0-0, 1-1, 1-3)
Marea Britanie – România  5-2 (2-1, 1-1, 2-0)
România – Olanda               6-3 (2-1, 1-3, 3-0)
România – Coreea de Sud 3-6 (1-2, 2-0, 0-4)

Cu patru victorii din cinci meciuri, Marea Britanie a promovat în Divizia I, Grupa B.

Portarul Adorjan Attila a fost declarat cel mai bun portar al turneului, acesta primind și trofeul de cel mai bun jucător român.

România va juca la anul în Divizia a II-a, Grupa B.

Publicat: 14 12. 2014, 11:00
Actualizat: 14 12. 2014, 11:01