Monica Ungureanu, eliminată în turul doi la CM de judo de la Rio de Janeiro

Sportiva Monica Ungureanu a fost eliminată, luni, în turul doi al categoriei 48 de kilograme, în timp ce Carmen Bogdan este calificată în turul trei la aceeași categorie, la Campionatul Mondial de judo, de la Rio de Janeiro.

Monica Ungureanu a debutat în grupa A a categoriei 48 de kilograme cu o victorie în fața sportivei din Guatemala, Jacqueline Solis, dar apoi a fost învinsă de Laetitia Payet (Franța), ratând calificarea mai departe.

În grupa C a categoriei 48 de kilograme, Carmen Bogdan a avut un prim tur liber, iar în cel secund a învins-o pe Esther Ewala Bondime (Gabon). Carmen Bogdan se va duela în turul trei al grupei C cu nipona Haruna Asami.

Marți, la CM de la Rio de Janeiro, România va fi reprezentată de Andreea Ionaș și Andreea Chițu, la categoria 52 de kilograme.

sursa: Mediafax

Publicat: 26 08. 2013, 18:22
Actualizat: 26 08. 2013, 18:23