Moment unic la Campionatele Mondiale de la Gwangju: a câștigat medalia de argint, dar a refuzat să urce pe podium, pentru că învingătorul cursei e implicat în numeroase scandaluri de dopaj

de Radu Stroe

Înotătorul Mack Horton (23 de ani) a reușit să se claseze pe locul 2 în proba de 400 de metri la Campionatele Mondiale de la Gwangju. Acesta a refuzat să se urce pe podium, duminică, 21 iulie, pentru că pe primul loc s-a clasat Sun Yang (27 de ani), înotătorul chinez, suspect de dopaj.

Mack Horton nu a refuzat doar să se urce pe podium, ci nu a dorit nici să se fotografieze cu medaliatul cu aur al probei. Sun Yang se află într-un scandal controversat, fiind acuzat de dopaj, după ce, în septembrie, a distrus cu un ciocan un eșantion de sânge. În ciuda acestui lucru, sportivul chinez a putut participa la Campionatul Mondial, reușind să câștige al zecelea titlu mondial.

Sun Yang urmează să fie audiat de către Tribunalul de Arbitraj Sportiv, riscând să fie suspendat pe viață. Acesta nu este primul scandal de acest tip în care Sun Yang este implicat. În anul 2014, sportivul a fost suspendat pentru dopaj, timp de trei luni.

Publicat: 22 07. 2019, 21:16
Actualizat: 22 07. 2019, 21:18