Minunea naționalei de hochei continuă! România a făcut o nouă victimă la Campionatul Mondial și a ajuns la un meci distanță de promovarea în Divizia I – Grupa A

Naționala de hochei a României a obținut a patra victorie la Campionatul Mondial Divizia I, Grupa B, de la Tallin (Estonia), după ce a învins Ucraina cu 5-1. Tricolorii au ajuns astfel la un meci distanță de o calificare istorică în a doua grupă valorică șla nivel mondial. Meciul decisiv este sâmbătă cu Olanda, iar România este la mâna propriei evoluții.

Ucraina a tras de 24 de ori la poartă, România doar de 14 ori, însă prima reprezentativă a fost mult mai eficientă și a reușit să se impună în fața adversarei în două din cele trei reprize cu 2-0 (prima și a treia). În intervalul 21-40, scorul a fost egal, 1-1.

Balasz a deschis scorul devreme, încă din minutul 4, iar cu 10 secunde înainte de prima pauză a venit și golul doi, în urma unei reușite a lui Biro în superioritate numerică. Golul s-a născut în urma unei acțiuni la care au mai participat Borysenko (un ucrainean naturaluizat) și Gliga.

Constantin, Butochnov și Rokaly au marcat celelalte trei goluri ale României. De remarcat faptul că din echipă au făcut parte trei ucraineni naturalizați, Yemelianenko, Butochnov și Borysenko.

Naționala tricoloră este neînvinsă după patru meciuri, după ce au mai învins Estonia, Japonia și Polonia! Două dintre meciuri au fost decise în overtime (prelungiri). Astfel, înaintea ultimei etape, România este lider, cu 10 puncte. Polonia (7 puncte după trei meciuri) joacă în această seară cu Estonia, iar în cazul în care pierde în timp regulamentar, tricolorii obțin calificarea chiar de acum.

Dar cel mai probabil, meciul de calificare va fi sâmbătă, cu Olanda. Un meci în care și adversara ar nevoie de victorie pentru a evita retrogradarea. Olanda a învins azi Japonia cu 3-2. La egalitate de puncte contează jocul direct, iar România a învins Polonia cu 3-2 după prelungiri.

Publicat: 02 05. 2019, 18:49
Actualizat: 02 05. 2019, 18:53