Medalie de aur fabuloasă pentru Andreea Ana la Campionatul European de lupte!

Andreea Ana a fost la înălțime la Campionatul European de lupte, izbutind să cucerească medalia de aur.

La categoria 55 de kilograme, Andreea Ana s-a impus clar și a adus, astfel, prima medalie de aur pentru România la această competiție.

Andreea Ana, medalie de aur la Campionatul European de lupte

Fostă campioană europeană U23 şi mondială U23, Andreea Ana şi-a trecut în palmares al treilea său titlu european la senioare, după o victorie categorică în finală (11-0), scrie agerpres.ro.

Drăguţan, fostă campioană europeană U23, medaliată cu bronz la Europenele de seniori din 2022 şi tot cu bronz la Mondialele de seniori de anul trecut, era principala favorită a categoriei, susține sursa citată.

Andreea Ana, cu gândul la Olimpiadă: „Pentru asta lupt și muncesc în fiecare zi!”

Andreea Ana își dorește neapărat să ajungă la Olimpiada de la Paris, acesta fiind obiectivul său principal.

„Obiectivul meu este de a ajunge la Paris. Pentru asta lupt şi muncesc în fiecare zi”, a declarat Andreea Beatrice Ana, după ce a câștigat prima medalie de aur pentru România la Europeanul de lupte.

România participă cu 30 de sportivi la Europenele de la Bucureşti, câte 10 la fiecare stil.

Anul trecut, sportivii români au reuşit pentru prima oară după 43 de ani să cucerească două medalii de aur la aceeaşi ediţie a Campionatelor Europene.

„Două finale mari ne aduc speranțe și noi emoții!”

Vineri, 16 februarie, România așteaptă alte două titluri europene la București.

„Cu aurul pe masă – două finale mari ne aduc speranțe și noi emoții!

În această seară, luptătoarele României pot aduce alte două Titluri Europene la București:

Kateryna Zelenykh (65 kg) și-a asigurat prezența în Finala mare a Campionatului European de Seniori, pe care o va disputa în fața sportivei Irina Kolyadenko (Ucraina).

Alexandra Anghel (72 kg), campioana Europeană en-titre își poate trece în palmares a doua medalie de aur continentală, dacă va trece în marea finală din această seară de Nesrin Bas (Turcia).

Felicitări, fetelor și mult succes. Aurul European este la 6 minute de voi!

Tot azi, sportivele României Ionescu Simona (53 kg) și Roxana Capezan (62 kg) rămân în cursa pentru podium și vor disputa meciuri în recalificări, pentru accederea în finalele pentru bronz”, a fost mesajul transmis de Federația Română de Lupte.

Publicat: 16 02. 2024, 10:30
Actualizat: 16 02. 2024, 10:33