Mare performanță! Argint mondial pentru Cătălin Chirilă la canoe simplu 1000 de metri și calificare la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris

Cătălin Chirilă a cucerit sâmbătă medalia de argint în proba de canoe simplu pe 1000 metri, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania).

Românul a încheiat cursa cu timpul de trei minute, 45 de secunde şi 958 de sutimi.Titlul mondial i-a revenit cehului Martin Fuksa, cu timpul de trei minute, 45 de secunde şi 124 de sutimi.

Pe locul trei a terminat cvadruplul campion mondial, germanul Sebastian Brendel, 03:46.581.

Cătălin Chirilă bifase vineri medalia de aur la canoe simplu 500 metri. Românul a dominat finala pe această distanță, timpul său fiind unul excelent – 01:45.373.

Sportivul legitimat la CSA Steaua, care a avut cei mai buni timpi în serii (01 min 47 sec 349/1000) şi semifinale (1 min 46 sec 861/1000), s-a impus în finală cu timpul de 1 min 45 sec 373/1000, fiind urmat de germanul Conrad Scheibner, în 01 min 45 sec 723/1000, şi de moldoveanul Serghei Tarnovschi, în 01 min 46 sec 746/1000.

Cătălin Chirilă şi-a îmbunătăţit astfel performanţa la 500 metri (probă neolimpică), după ce anul trecut obţinuse argintul la Mondialele de la Dartmouth (Canada).

La Campionatele Mondiale de la Duisburg, canoiștii Ilie Sprincean și Oleg Nuță au terminat proba de canoe dublu 1000 m ( neolimpică) pe locul al treilea, cu 03:36.490. Aurul a fost câștigat de italienii Nicolae Crăciun – Daniele Santini, argintul de germanii Moritz Adam – Nico Pickert.

Emisiunea Drumul spre Paris va fi difuzată în fiecare joi, de la ora 19.00, pe site-ul ProSport.ro și pe canalul de Youtube.

Publicat: 26 08. 2023, 13:19
Actualizat: 26 08. 2023, 13:25