Loredana Ohâi, medalie de bronz la CE de judo tineret de la Praga

Sportiva Loredana Ohâi a cucerit, vineri, medalia de bronz la categoria 57 de kilograme, la Campionatul European de tineret, de la Praga.

Loredana Ohâi a debutat în concurs în grupa A, pe care a și câștigat-o, cu victorii în fața sportivelor Diana Kiskel (Lituania) și Manon Durbach (Luxemburg). Au urmat semifinalele, în care judoka tricoloră a fost învinsă de olandeza Juul Franssen, câștigătoarea ulterioară a medaliei de aur, iar în recalificări, Ohâi a trecut de poloneza Agata Perenc, cucerind bronzul european.

Tot vineri, Diana Kovacs (cat. 48 kg), Alexandra Florian și Ioana Matei (cat. 52 kg) au fost eliminate în recalificări, în luptele pentru medaliile de bronz.

La masculin, Remus Lazea a pierdut și el în recalificări (cat. 66 kg), în timp ce Claudiu Lazea și Cosmin Lăzărean (60 kg) și Cătălin Brătulescu (66 kg) au fost eliminați din primele tururi.