Laura Ilie, locul trei la Grand Prixul de tir de la Plzen, după ce s-a calificat în finală de pe locul întâi, cu record național

Laura Ilie (24 de ani), sportiva anului 2016 la pușcă, după cum a stabilit FR de Tir Sportiv, continuă să-și „regleze ținta” în drumul spre Tokio 2020. Spotiva legitimat la CS Dinamo s-a clasat pe locul trei la Grand Prix of Liberation de la Plzen (Cehia), în proba de pușcă aer comprimat – 10 metri, după ce a câștigat calificările cu nou record național (419,2 puncte).

Rezultatul său din serii este senzațional, la fel ca și performanța din finală. Laura a tras constant cele 4 serii de câte 10 focuri (105.2, 106.2, 103.6, 104.2), dovedind o mână sigură și un psihic puternic. Datorită rezultatului ei, echipa României a încheiat competiția pe locul trei, după Cehia și India. Din echipă au mai făcut parte Eliza Molnar (locul 37) și Cristina Tudose (43).

Competiția continuă până duminică, Laura Ilie urmând să mai concureze la încă două probe, 50 m pușcă culcat (60 focuri) și la 50 m pușcă 3 poziții.

Publicat: 05 05. 2017, 22:50
Actualizat: 05 05. 2017, 22:51