Larisa Florian, medalie de aur la Grand Slamul de la Baku. Orădeanca intră în top 10 mondial

Judoul românesc continuă să țină steagul sus în arena internațională. Larisa Florian (21 de ani) a cucerit medalia de aur la Grand Slamul de la Baku (Azerbaidjan), după o evoluție remarcabilă în cadrul categoriei 52 kg. Sportiva de la Liberty Oradea a învins în drumul spre finală pe belgianca Charline Van Snick și pe brazilianca Sarah Menezes, ultima fiind campioană olimpică în 2012, la categoria 48kg (victorie în finala cu Alina Dumitru). În ultimul act la Baku, Larisa Florian a învins-o pe Reka Pupp (Ungaria).

Acest succes îi aduce sportivei tricolore 1.000 de puncte în clasamentul internațional, care o vor ajuta să intre între primele 10 sportive la 52 kg. Larisa Florian este una dintre speranțele judoului feminin în vederea Jocurilor Olimpice de la Tokio. Cum și Andreea Chițu va reveni cât de curând în competițiile internaționale, tot la 52 kg, va exista certitudinea unei categorii extrem de competitive pentru România.

Publicat: 10 03. 2017, 19:35
Actualizat: 10 03. 2017, 19:41