La doar 22 de ani, Irina Lepșa a cucerit trei medalii la Europenele de haltere

Sportiva Irina Lepșa a câștigat medaliile de argint la total și la stilul aruncat și cea de bronz la stilul smuls, la categoria 58 kilograme, la Campionatele Europene de haltere de la Tbilisi, informează site-ul oficial al competiției.

Lepșa, în vârstă de 22 de ani, a încheiat competiția cu un total de 205 kilograme, după ce a ridicat 91 de kilograme la smuls și 114 la aruncat.

Toate cele trei medalii de aur au fost cucerite de sportiva Boianka Kostova din Azerbaidjan, cu 246 de kilograme la total, 109 kilograme la smuls și 137 de kilograme la aruncat.

Duminică, Florin Croitoru a cucerit argintul la stilul smuls și bronzul la total, la categoria 62 de kilograme, iar sâmbătă, Monica Csengeri a câștigat medalia de bronz la categoria 48 de kilograme, la stilul aruncat.