La 45 de ani, Marius Mitu a devenit campionul României cu echipa Old Boys București și va juca în Champions League! Fostul jucător al lui Anderlecht, decisiv în finala CN de minifotbal

Marius Mitu (45 de ani) a câștigat Campionatul Național de minifotbal cu echipa Old Boys București, unde îndeplinește rolul de antrenor-jucător.

Sezonul 2021-2022 a ajuns la final în minifotbalul românesc odată cu disputarea Campionatului Național, care s-a desfășurat la Râmnicu-Vâlcea. Marele trofeu a fost adjudecat, la finalul a trei zile de competiție, de echipa Old Boys București, unde Marius Mitu este antrenor-jucător.

Ajuns la 45 de ani, fostul fotbalist de la echipe ca Anderlecht sau Steaua a fost decisiv pentru „bătrâni” în marea finală a CN, tranșată în favoarea formației din Capitală după executarea loviturilor de departajare.

Marius Mitu a devenit campionul României la minifotbal cu echipa Old Boys București și va juca în Champions League

Old Boys București, cu Marius Mitu în postura de antrenor-jucător, a câștigat Campionatul Național de minifotbal și s-a calificat, astfel, în EMF Champions League.

Formația din Capitală a reușit, în premieră, să câștige trofeul pentru cea mai valoroasă echipă a țării. De asemenea, este pentru prima dată când titlul național ajunge în vitrina unei echipe din București.

În fazele eliminatorii, Old Boys a reușit să treacă de Ajax Dulcisimo Galați, Boromir Râmnicu-Vâlcea și Nova Vita Tg-Mureș, după ce a terminat pe locul secund grupa din care au mai făcut parte Luceafărul Cluj-Napoca, La Boltă Alba Iulia și AEK Oradea. Ultima dintre acestea, care este campioana din 2021, a fost adversara bucureștenilor și în marea finală.

Dacă în prima etapă a fazei grupelor AEK Oradea s-a impus cu 2-1, în ultimul act a avut câștig de cauză Old Boys București. Cu un Marius Mitu în formă de zile mari, echipa din Capitală s-a văzut condusă în repriza a doua, însă cu numai 5 minute înainte de fluierul de final, chiar fostul jucător al lui Anderlecht a restabilit egalitatea printr-un gol superb, rezultat final 1-1. Câștigătoarea trofeului s-a decis, astfel, după executarea loviturilor de departajare, unde portarul bucureștenilor Răzvan Eftimie s-a dovedit mai inspirat decât omologul său. Finalul jocului a declanșat nebunia în tabăra bucureștenilor, care au câștigat, în premieră, Campionatul Național și au obținut calificarea la EMF Champions League, care va avea loc în Muntenegru, în perioada 31 august – 4 septembrie.

Din echipa care a cucerit titlul național face parte și internaționalul Răzvan Radu, care la începutul lunii iunie a câștigat argintul european alături de echipa națională de minifotbal a României.

Lot de jucători Old Boys: Răzvan Eftimie, Marian Boieșan, Andrei Brașoveanu, Mihai Cană, Alexandru Constantin, Ionuț Drăgan, Ionuț Florea, Marius Mitu, Eduard Petre, Răzvan Radu și Paul Vereș; Antrenor: Marius Mitu; Manager: Paul Vereș.

Marius Mitu (primul din stânga, sus) a fost și selecționerul echipei naționale de minifotbal a României

La turneul final de la Râmnicu-Vâlcea au luat startul cele mai bune 16 echipe din țară, care și-au câștigat locul în urma calificărilor disputate la Iași, precum și 16 formații invitate de membrii fondatori ai Federației de Minifotbal din România.

(Sursă foto: Federația de Minifotbal din România; captură Oltenia TV)

Publicat: 19 07. 2022, 18:42
Actualizat: 19 07. 2022, 22:13