La 21 de ani, canadianul Barber este noul campion mondial la săritura cu prăjina. Marele favorit, Lavillenie rămâne în continuare fără singurul titlu care îi lipsește

Concurs plin de surprize în finala săriturii cu prăjina la Campionatul Mondial de Atletism de la Beijing. Canadianul Shawnacy Barber este noul campion mondial al probei, după o evoluție perfectă.

Săritorul în vârstă de 21 de ani a trecut din prima încercare ștacheta înălțată la  5,90 m, după ce trecuse rând pe rând, tot din prima, de 5,50 m, 5,65 m și 5,80 m. El a fost urmat pe podium de fostul deținător al titlului, germanul Raphael Marcel Holzdeppe, care a trecut la 5,90 din cea de-a treia încercare. Ambii au încercat la 6,00 m, însă au ratat toate cele trei încercări.

Marele învins al competiției a fost principalul favorit, recordmen-ul mondial și campion olimpic, Renaud Lavillenie. Francezul a intrat în concurs la 5,80, înălțime pe care a sărit-o din prima încercare, însă a ratat de trei ori la 5,90. Acesta a împărțit bronzul cu polonezii Pawel Wojciechowski și Piotr Lisek, care au trecut și ei la 5,80 m, din prima încercare. De altfel, este pentru prima dată în istoria competiției în care o medalie este atribuită unui număr de trei atleți.

Lavillenie (28 de ani) care domină în ultimii ani săritura cu prăjina, (titlu olimpic la Londra 2012; trei titluri europene; un titlu mondial – în sală și patru titluri europene în sală) rămâne fără singurul titlu care îi lipsește din palmares,  titlu mondial în aer liber. Aceasta a fost a patra sa participare la Mondiale în aer liber, după ce a cucerit bronzul în 2009 și 2011 și argintul în 2013.

În acest an, Lavillenie a reușit șapte sărituri peste 6 m.

Publicat: 24 08. 2015, 16:35
Actualizat: 24 08. 2015, 16:51