Julia Sauter repune România pe harta mare a patinajului artistic: s-a calificat în finala Campionatului European, punctând în Top 15

Patinatoarea română Julia Sauter a obținut un rezultat important pentru patinajul artistic românesc. Miercuri, sportiva în vârstă de 21 de ani a încheiat programul scurt al probei feminine pe locul 14, calificându-se, astfel, în finala Campionatului European de la Minsk, din Belarus, acolo unde va prezenta programul liber, alături de alte 23 de sportive.

Programul scurt a fost dominat de reprezentantele Rusiei. Campioana olimpică Alina Zagitova (16 ani) a făcut un prim pas pentru apărarea titlului european cucerit anul trecut, la Moscova, câștigând prima probă, programul său fiind răsplătit cu 75,00 puncte. Pe doi s-a clasat Sofia Samodurova (Rusia, 16 ani), cu 72,88 puncte, podiumul provizoriu fiind completat de elvețianca de origine americană, Alexia Paganini (65,64 puncte).

La programul scurt, Julia Sauter și-a corectat cel mai bun punctaj obținut anterior în această fază a competiției, primind 54,29  puncte.

Născută la Weingarten, în Germania, Julia Sauter este antrenată de Marius Negrea și o are alături, în dublă ipostază, de antrenoare și coregrafă, pe Roxana Luca, patinatoarea care, în 2002, ducea România la Jocurile Olimpice după o pauză de 34 de ani din proba de patinaj artistic feminin. Cel mai bun rezultat obținut de Roxana Luca la Eurpene a fost un loc 15.

Zoltan Kelemen este ultimul patinator român care a acces într-o finală de Campionat European, în proba masculină, dar și ultimul reprezentant al României la Jocurile Olimpice în probele de patinaj artistic.

Publicat: 23 01. 2019, 20:22
Actualizat: 23 01. 2019, 20:23