Judokanul Vlăduț Simionescu nu se lasă! „Merg până în 2024. Mă voi bate pentru o medalie” | EXCLUSIV

La Jocurile Olimpice de la Tokyo, judokanul Vlăduț Simionescu nu și-a putut vedea visul îndeplinit, acela de a ajunge în faza de a se lupta pentru o medalie olimpică.

Simionescu s-a clasat pe locul 9 în clasamentul final al categoriei.

Judoka român Vlăduţ Simionescu a fost învins de ucraineanul Iakov Hammo în optimile de finală ale categoriei +100 kg, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

România a fost reprezentată de trei judoka la Tokyo, Andreea Chiţu (locul 9 la cat. 52 kg) şi Alexandru Raicu (locul 17 la cat. 73 kg) fiind ceilalţi doi.

„N-a fost să fie. Am întâlnit cei mai buni judokani din lume. N-a fost însă ziua mea. Mi -aș fi dorit să mă bat pentru o medalie. Spre exemplu, pe campionul olimpic al categoriei mele, l-am învins în competiții precedente. Acum mă gândesc la Paris 2024. Nu mă las”, a precizat Vlăduț Simionescu pentru Prosport.

„Greul” de la judo și-a reluat deja antrenamentele, după o scurtă pauză venită după perioada olimpică. „Sunt din nou la treabă. Am acea poftă de antrenamente de performanțe. În septembrie planific să particip deja la prima competiție internațională, de după Tokyo”, a menționat el.

Bani pentru judokanii de la sate!

Vlăduț Simionescu nu este doar un sportiv care se gândește doar la viitorul lui. Iubește atât de mult judo ul încât își dorește să ofere un ajutor concret tuturor celor care practică sportul pe tatami dar care se confruntă cu greutăți materiale.

„Prin intermediul asociației care-mi poartă numele vreau să ofer sprijin material cluburilor din zona rurală. Avem astfel de cluburi în județul Iași. Sunt cluburi care duc lipsa de kimonouri, tatami uri.

Astfel de acțiuni de sprijinire deja am mai făcut. Și le-a prins bine acel ajutor. De curând mi-am scos la licitație telefonul pe care l-am primit la Tokyo. Suma finală pentru care l-am vândut a fost de 7.500 lei. Domnul George Simion mi-a oferit această sumă. Banii se vor duce către judo”, a mai precizat Simionescu.

Va fi din nou un „Moș Crăciun”

Înainte de pandemie Vlăduț Simionescu a organizat prin intermediul asociației lui, o competiție denumită Cupa „Moș Crăciun”. „Au fost aproape 500 de copii prezenți. A fost minunat! Cu ajutorul lui Dumnezeu vreau sau reiau această întrecere”, a adăugat el.

Publicat: 28 08. 2021, 08:57
Actualizat: 28 08. 2021, 09:54