Judoka Valentin Radu,** prima medalie la Jocurile Mondiale Universitare

Sportivul Valentin Radu a câștigat, duminică, medalia de bronz la categoria 90 de kilograme în concursul de judo, la Jocurile Mondiale Universitare, de la Shenzhen (China).

Deși exclus din lotul olimpic, după scandalul în care a fost implicat cu colegul său Daniel Brata, Valentin Radu a făcut deplasarea în China, reușind duminică o performanță excelentă – medalia de bronz la categoria 90 de kilograme. Radu a trecut pe rând de Armin Gurbanov (Azerbaidjan), Alexandre Iddir (Franța), dar a pierdut ulterior cu Sherali Juraev (Uzbekistan). În meciul pentru medalia de bronz, Valentin Radu l-a învins pe Lukasz Kolesnik (Polonia), aurul revenindu-I rusului Abdul Omarov.

Delegația României la JMU de la Shenzhen include 60 sportivi (28 fete și 32 de băieți), obiectivele stabilite fiind de câștigarea a 7-8 medalii și alte zece clasări pe locurile 4-6. Cei 60 de sportivi studenți vor participa la 9 discipline: atletism, baschet, gimnastică artistică, gimnastică aerobică, înot, haltere, judo, scrimă și tenis de masă.

La ediția din 2009, de la Belgrad, România a ocupat locul 33 în clasamentul pe medalii la Jocurile Mondiale Universitare, cu un bilanț de patru medalii, una de aur, două de argint și una de bronz. Gimnastul Flavius Koczi a câștigat aurul la sărituri și bronzul la paralele, atleta Ancuța Bobocel a cucerit argintul la 3.000 m obstacole, iar scrimera Simona Deac a luat argint la spadă individual. România a fost reprezentată la Belgrad de 90 sportivi ce au concurat la 7 discipline.

Publicat: 14 08. 2011, 16:41
Actualizat: 14 08. 2011, 16:42