Judoka Denis Mititelu, locul 5 la Universiada de la Gwangju, la categoria 81 kilograme

Judoka Denis Mititelu s-a clasat, duminică, pe locul 5 la categoria 81 de kilograme la Universiada de la Gwangju (Coreea de Sud), după ce a pierdut lupta pentru medalia de bronz.

În primul tur, Mititelu a trecut de sportivul din Kazahstan Sunngat Zakariaiev, în optimi l-a învins pe lituanianul Ovidius Varnas, dar în sferturi a pierdut cu rusul Khasan Kalurzaev, intrând în recalificări. În prima luptă din această fază, Mititelu l-a învins pe Benjamin Munnich (Germania), iar în a doua pe belgianul Jeremie Bottieau, calificându-se în disputa pentru medalia de bronz, în care a fost învins de Jonathan Allardon (Franța).

Tot duminică au mai luptat sportivii Lorena Podelenczki (cat. 70 kilograme), Renata Bucătari (63 kilograme) și Emanuel Rădulescu (90 kilograme), care nu au ajuns în fazele finale ale competiției.

Delegația tricoloră a obținut prima medalie la judo, sâmbătă, la categoria plus 100 de kilograme, prin Vlăduț Simionescu (bronz).

În competiția de judo, România va mai fi reprezentată de Larisa Florian, Loredana Ohâi, Andreea Ștefănescu, Remus Lazea, Eduard Nicolaescu.

Delegația tricoloră de la Gwnagju mai include sportivi care vor concura la atletism, handbal, tenis de masă, tir sportiv și taekwon-do.

La Universiada de vară de la Gwangju, care se va încheia în 14 iulie, participă peste 20.000 de sportivi din 170 de țări, în 21 de discipline.

Publicat: 05 07. 2015, 13:04
Actualizat: 05 07. 2015, 13:05