Judoka Daniel Natea, medalie de aur la Mastersul de la Guadalajara

Judoka Daniel Natea (24 de ani) a câștigat finala categoriei +100 kg la turneul Masters de la Guadalajara (Mexic), competiție de elită care a reunit primii 16 clasați de la fiecare categorie de greutate, conform ierarhiei la zi a Federației Internaționale de Judo (IJF), cea care stabilește și calificații la Jocurile Olimpice. Natea (CS Dinamo) l-a depășit în finală prin ippon pe Or Sasson (Israel), cel care îl învinsese în semifinalele Campionatului European de anul acesta. Sportivul dinamovist a obținut astfel un rezultat important cu doar două luni și jumătate înainte de Jocurile Olimpice de la Rio, unde este calificat.

Până în finală, Natea a trecut de Jose Cuevas (Mexic), Hisayoshi Harasawa (Japonia) și Ushangi Kokauri (Azerbaidjan). Harasawa este locul 2 mondial la categoria +100 kg. Natea era înaintea Mastersului de la Guadalajara pe locul 15.

Tot la Guadalajara, Andreea Chițu (Steaua) s-a clasat pe locul 5 la categoria 52 kg. Ea a câștigat grupa din care a făcut parte, dar a cedat apoi atât în semifinale (la Natalia Kuziutina, Rusia), cât și meciul pentru bronz (la Odette Giuffrida, Italia).

Credit foto: IJF Media by G. Sabau

Publicat: 30 05. 2016, 09:17
Actualizat: 30 05. 2016, 09:18