Jucătoarea care a învins-o pe Sorana Cîrstea a scăpat o înjuratură după meciul de la Birmingham! Ce a făcut-o să își piardă cumpătul | VIDEO

Magdalena Frech (Polonia, 72 WTA) a scăpat o înjurătură la interviul acordat pe teren, după ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea (România, 38 WTA) în optimi la Birmingham (Marea Britanie).

Magdalena Frech a avut 4-1 în setul decisiv, dar a tremurat serios pentru victoria obținută joi, în optimile de finală ale turneului dotat cu premii în valoare totală de 259.303 de dolari.

Jucătoarea care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea a scăpat o înjuratură după meciul de la Birmingham! Ce a făcut-o să își piardă cumpătul

Întrebată după meci la ce s-a gândit când Sorana Cîrstea s-a apropiat la 4-3, în condițiile în care poloneza a condus cu 4-1, Magdalena Frech a scăpat o înjurătură: La dracu’! M-am gândit că ‘am pierdut două game-uri la rând, ce fac acum?'”, a spus Frech la interviul acordat pe teren.

A fost un meci foarte greu, cu multe mingi de break. Sunt epuizată mental, am condus cu set și break, apoi a urmat o întrerupere cauzată de ploaie. Mă bucur că am reușit să revin. Sunt obosită, ținând cont că am venit din calificări. Sper să merg cât mai departe!”, a adăugat poloneza.

Magdalena Frech și-a asigurat un premiu de 6.418 dolari după ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea, iar în sferturile de finală se va duela cu învingătoarea dintre Venus Williams (SUA, 697 WTA) și Jelena Ostapenko (Letonia, 17 WTA).

Sorana Cîrstea a răbufnit la adresa arbitrei de scaun

Nici pentru Sorana Cîrstea nu a fost ușor de gestionat meciul de la Birmingham din punct de vedere psihologic! Românca a fost enervată de deciziile arbitrilor, răbufnind pe teren în setul al treilea.

„Vezi vreo urmă pe minge? Arată-mi și mie! Nu vezi nicio minge!”, a strigat Sorana Cîrstea, după ce s-a îndreptat amenințător spre arbitra de scaun! Eleva lui Thomas Johansson a reclamat faptul că mingea adversarei a aterizat în afara terenului, incovând argumentul că nu există urme de var pe aceasta.

Sorana Cîrstea nu a mai reușit să impresioneze la turneul de la Birmingham, unul pregătitor înainte de Wimbledon (3 – 16 iulie). Anul trecut, Sori” a pătruns în careul de ași (6-4, 1-6, 6-7 cu Shuai Zhang).

Publicat: 22 06. 2023, 18:55