Jocurile Olimpice de iarnă au început prost pentru România: Eva Tofalvi a încheiat pe locul 81 la sprint. Biatlonista a ratat calificarea și în finala de la „urmărire”. Tricolorii nu au excelat nici la sanie

Eva Tofalvi este prima sportivă din delegația tricoloră prezentă la PyeongChang, care a luat startul într-o probă cu titlul olimpic pe masă, biatlon – sprint 7,5 km. Rezultatul final a fost mult sub așteptări: locul 81

Prezentă la a șasea ediție a Jocurilor Olimpice, biatlonista din Miercurea Ciuc a avut probleme în poligon, punctul ei forte, reușind să rateze nu mai puțin de patru focuri la cele două trageri. Și alergarea pe schiuri a fost destul de modestă, astfel că Eva a încheiat pe locul 81, din cele 87 de sportive care au încheiat concursul. Reprezentanta României a avut o întârziere de 4 minute și 13 secunde față de campioana olimpică, Laura Dahlmeier.

Sportiva din Germania a făcut o cursă perfectă și a câștigat medalia de aur fără emoții. Dahlmaier le-a întrecut pe Marte Olsbu (Norvegia) – 24 secunde întârziere și Veronika Vitkova (Cehia) – 25 de secunde.

Cu rezultatul de la sprint, Eva Tofalvi nu a prins nici cursa de „urmărire”.

Tot în prima zi, România a avut doi reprezentanți în concursul de sanie – proba de simplu. După două manșe, Andrei Turea ocupă locul 29, având o întârzirere de 2 secunde și 67 de sutimi față de liderul Felix Loch (Germania). Daniel Crețu este pe poziția 31, la două secunde și 81 de sutimi.

Publicat: 10 02. 2018, 14:57
Actualizat: 11 02. 2018, 07:56