Jocurile Europene de la Baku | Ziua a zecea. BRONZ pentru România la sambo. Campioana europeană Daniela Hondiu a urcat pe podiumul categoriei 60 kg

Ziua a zecea a Jocurilor Europene de la Baku a programat puține întreceri pentru sportivii români, care au concurat la badminton și sambo.

Dintre cele două întreceri, la sambo au fost șanse  de a se obține medalii, cinci dintre sportivii tricolori luptând pentru bronz. Toți au pierdut în fazele preliminare, au intrat pe tabloul de recalificări și s-au bătut pentru bronz, însă doar Daniela  Hondiu, la 60 kg a urcat pe podium.

Astfel s-a desfășurat concursul de astăzi:

UPDATE 20:00 Radu Malcic a pierdut meciul pentru bronz. El a fost învins de Yury Rybak, iar România rămâne doar cu medalia Danielei Hondiu, la 60 kg.

UPDATE 18:45 În concurs a mai rămas Radu Malcic, care se va lupta pentru medalia de bronz a categoriei +100  kg, la sambo, cu  Yury Rybak  din Belarus. Lupta va avea loc în jurul orei 19:30

UPDATE 18:30 A pierdut „bronzul” și Valentin Damian, la sambo, la categoria 74 kg. Acesta a fost învins în meciul pentru locul al treilea al podiumului de rusul Azamat Sidakov, cu 4-0.

UPDATE 18:00 Daniel Hondiu a adus prima medalie la sambo, pentru România, la categoria . Campioana europeană en-titre și-a revenit după meciul pierdut în semfinale și a învins-o în lupta pentru bronz pe iberica Yaiza Jimenez Lopez, cu 4-0.

UPDATE 17 :00 Orlando Gruia a peirdut meciul pentru medalia de bronz la categoria 57 kg, la sambo. Sportivul de doar 17 ani a fost învins de georgianul Vahtanghi Cidrașvili, cu 4-0. Gruia a cucerit medalia de bronz la Europenele de juniori din 2013, în timp ce gruzinul este campionul european de seniori din 2014.

UPDATE 16 :00 Prima șansă din cele cinci de medalii s-a dus la Baku. Codrina Ionescu a ratat medalia de bronz la sambo, la categoria 52 kg. Ea a fost învinsă de lituanianca Ruta Aaksionova, cu 3-1. Românca a început bine meciul, însă Aksionova a revenit și a obținut victoria.

La categoria 60 kg (feminin) în semifinale s-a reeditat meciul pentru aur de la Campionatele Europene, dintre Daniela Hondiu (România) și Kalina Stefanova (Bulgaria). Dacă la Europene a câștigat românca, adjudecându-și titlul continental, acum s-a impus Stefanova (scor 2-0). Bulgăroaica este campioană mondială.

Astfel, vor lupta pentru podium: Codrina Ionescu – Ruta Aksionova (Lituania) la categoria 52 kg, Daniela Hondiu – Yaiza Jimenez Lopez (Spania) la categoria 60 kg, Orlando Gruia – Vachtangi Chidrashvili (Geo) la categoria 57 kg, Valentin Damian – Azamat Sidakov (Rusia) la categoria 74 kg  și Radu Malcic – Yury Rybak (Belarus) la categoria +100  kg.

La badminton, Sonia Olariu va evolua în preliminarii, la simplu.

Publicat: 22 06. 2015, 20:34
Actualizat: 22 06. 2015, 20:35