Jo Jo Dan își pune în joc centura NABA

Pugilistul clubului Interbox, Ion Ionuț (foto în stânga), supranumit Jo Jo Dan, își va apăra centura NABA, categoria superușoară în cadrul galei „Tari ca piatra”, astăzi, de la 20:30, la Piatra-Neamț.
Prahoveanul, care este neînvins în 21 de meciuri, din care 12 câștigate prin KO, a început pregătirea în urmă cu opt săptămâni în Canada și de o săptămână se antrenează în România. El va lupta 12 reprize a câte trei minute cu ugandezul de 26 de ani Peter Semo, care are 18 victorii, 13 prin KO, și două înfrângeri.

Jo Jo spune că cea mai mare problemă a fost pentru el lupta cu cântarul, probă trecută ieri cu bine. „Sunt fericit că am reușit să slăbesc șase kilograme în acest timp. Am fost ca un burete, iar până mâine (n.r. – azi) pun trei-patru kilograme la loc. Mă bucur că lupt acasă, însă emoțiile sunt mai mari aici”, a declarat Jo Jo.
Bugetul galei din sala Ceahlăul va fi de 250.000 de euro, iar președintele FRB, Rudel Obreja, a specificat că evenimentul are loc în Moldova la dorința expresă a primarului nemțean Gheorghe Ștefan, care a promis un important sprijin financiar. Seara va mai găzdui și meciurile dintre Viorel Simion și Abdu Tebazalwa (Uganda), opt reprize a câte trei minute, Bogdan Dinu și Sean McClean (SUA), patru reprize a câte trei minute, și Sorin Tănasie și Andrei Kostin (Rusia), șase reprize a câte trei minute.

Publicat: 31 07. 2008, 22:42
Actualizat: 01 08. 2008, 12:45