Neozeelandezii, șocați că au reușit să elimine România de la Jocurile Olimpice. „Băieții au scris istorie!”

Romania's midfielder Marco Dulca (C) shoots and fails to score as New Zealand's midfielder Marko Stamenic (2nd L) and New Zealand's defender Nando Pijnaker (3rd R) defends during the Tokyo 2020 Olympic Games men's group B first round football match between Romania and New Zealand at the Sapporo Dome in Sapporo on July 28, 2021.,Image: 623832201, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

România a remizat cu Noua Zeelandă, scor 0-0, în ultimul meci din Grupa B de la Jocurile Olimpice, iar neozeelandezii au mers mai departe cu Coreea de Sud.

După ce au reușit să elimine selecționata olimpică de la JO 2020, presa din Noua Zeelandă a reacționat și s-a declarat uimită de performanța de la Jocurile Olimpice.

Presa din Oceania scrie despre performanța reușită de Noua Zeelandă la Jocurile Olimpice. Până la Tokyo, rivala României din ultimul meci al grupei B nu câștigase niciodată un meci la JO.

Neozeelandezii, șocați că au reușit să elimine România de la Jocurile Olimpice

Presa din Noua Zeelandă laudă calificarea în sferturile de finală ale jucătorilor antrenați de Danny Hay, iar fotbalistul care a impresionat cel mai mult a fost portarul Michael Woud, „care în fiecare meci a fost la cel mai bun nivel”.

„Băieții au scris istorie! România și Noua Zeelandă au terminat grupa cu câte patru puncte, dar OlyWhites se califică grație golaverajului mai bun.

Pentru o echipă care nu câștigase niciodată un meci la Olimpiadă înainte de Tokyo, calificarea în sferturi reprezintă o performanță fără margini. Un mare merit îl are portarul Michael Woud, care în fiecare meci a fost la cel mai bun nivel. Urmează un duel cu Japonia, Franța sau Mexic, în timp ce România este eliminată”, scrie NZ Herald.