România a trecut lejer de Franța

Naționala de handbal a României joacă atât de bine, încât i-a cucerit și pe chinezi. Fiecare reușită a lui Maier, Stanca, Neagu & Co. a fost aplaudată la scenă deschisă. Tricolorele au făcut instrucție cu Franța, câștigând chiar și mai clar decât o arată diferența de opt goluri din finalul jocului, scor 34-26. Ambele reprize au fost simetrice, încheiate cu avantaj de câte patru goluri (17-13 la pauză), dar diferențele au fost și mai mari. Apărarea a fost din nou punctul forte al primei reprezentative. Luminița Dinu a apărat din nou fenomenal, având un procentaj de 42%, iar Meiroșu, Brădeanu, Beșe  (foto 1, ultimele două) au închis culoarele și au alimentat nenumărate mingi pentru atleta Ramona Maier (foto 2).

Extrema naționalei țării noastre s-a comportat ca o adevărată sprinteră și a ridiculizat-o pe Valerie Nicolas. De altfel, unul dintre secretele succesului României a constat tocmai în „citirea” portarului Franței. Delegația României a avut o singură dată emoții, atunci când Amariei (foto 3) s-a prăbușit pe parchet, secerată de o lovitură primită în picior de la Signiate. Arbitrii însă nici măcar nu au atenționat-o pe jucătoarea de culoare. „N-ați văzut cum au arbitrat în prima repriză? Meiroșu avea două eliminări în minutul 8”, a spus Tadici la final.

"Încă e loc de mai bine. Jucăm la 80% din potențial. Vârful de formă sper să-l avem zilele următoare" – Gheorghe Tadici, selecționer România

Publicat: 13 08. 2008, 20:26