Messi, decisiv

Lionel Messi a fost omul providențial pentru selecționata olimpică a Argentinei. Jucătorul Barcelonei a dat un gol și a fost coautor la reușita decisivă a "pumelor" în partida de debut de la Jocurile Olimpice, scor 2-1 cu Coasta de Fildeș.

Argentina a făcut toate eforturile pentru a-l păstra pe Messi la Olimpiadă, iar starul Barcelonei și-a demostrat încă o dată valoarea în partida cu Coasta de Fildeș.

Messi a deschis scorul pentru argentinieni, după o pasă pe culoar a lui Riquelme, cu două minute înainte de finalul primei reprize.

În debutul reprizei secunde, africanii au egalat, în minutul 53, după lovitura de cap a lui Sekou Cissé din centrarea lui Bagayoko.

Jucătorul Barcelonei, care a avut și un gol anulat, a avut un aport important la golul victoriei, marcat cu doar 4 minute înainte de final. Un-doi Riquelme-Messi, iar șutul ultimului a fost respins de portarul Angban în ghetele lui Acosta, care a înscris simplu din câțiva metri.

Scor final 2-1 pentru Argentina, iar jucătorii au început cu dreptul cursa pentru păstrarea titlului olimpic.

În cealaltă partidă din grupa A, Australia și Serbia au remizat, scor 1-1. Zadkovich a deschis scorul pentru Australia, în minutul 69, iar 10 minute mai târziu Rajkovic a adus egalarea pentru sârbi.

Prezența lui Messi pe teren a fost o surpriză pentru multă lume, după ce Argentina a decis să-l folosească în ciuda faptului că joi CAS (Curtea de Arbitraj Sportiv de la Laussane) a dat dreptate cluburilor în disputa cu FIFA. Barcelona nu era obligată să-i dea drumul lui Messi la Beijing, însă a contat foarte mult decizia jucătorului de a evolua pentru naționala sa. Argentina și Barcelona s-au înțeles însă, pe ultima sută de metri. Gruparea spaniolă a anunțat pe site-ul oficial că argentinianul are acordul clubului de a evolua la Olimpiadă. Barcelona va primi în schimb anumite compensații, Argentina fiind obligată să plătească salariul lui Messi în cazul în care acesta se accidentează la Olimpiadă, însă și câteva "învoiri" de la amicalele selecționatei albiceleste.

Publicat: 07 08. 2008, 20:00
Actualizat: 07 08. 2008, 20:27