Handbalistele sunt prăbușite!

Prima reprezentativă de handbal a României nu a avut parte nici măcar de consolarea unui posibil loc 5 la Jocurile Olimpice.

Înfrângerea cu Ungaria a lăsat urme adânci: în vestiar, pe banca tehnică, în jocul echipei. Declarațiile de complezență date de unele jucătoare vizavi de cât de sudat este colectivul tricolor nu și-au găsit acoperire în partida cu Franța, formație pe care o spulberasem efectiv în grupă (scor 34-26).

Au cedat în momentele decisive

Au fost destule momente în care fetele și-au reproșat câte ceva, în ciuda încercărilor de mobilizare venite de la bravul portar Luminița Huțupan Dinu și de la Vali Beșe. Acesta a fost primul semn al existenței unui scurtcircuit. Al doilea s-a făcut simțit în momentele decisive, atunci când se vede mobilizarea, dăruirea și caracterul unei echipe.

Româncele au condus mai bine de jumătate din meci, dar nu au găsit puterea, în primul rând psihică, de a conserva avantajul. S-a ajuns astfel de la 24-19 (min. 49) la un ireal 26-27 cu 30 de secunde înainte de final. Neagu a împins jocul în prelungiri, lansând un film pe care l-am mai văzut și la CM 2007. Atunci am învins noi, de data aceasta a triumfat Franța.

„Time to say goodbye”

A urmat o serie de două reprize a câte cinci minute. Ne-am desprins la 31-28, dar cupa de amar trebuia băută până la capăt. În două minute, timp în care jucătoarele tricolore parcă nu aveau curaj să mai arunce la poartă, trupa din Hexagon a egalat, 31-31. Prăbușite total, româncele au cedat în cea de-a doua serie de prelungiri: 34-36. Melodia de final, pusă la difuzor de organizatori, a spus totul, prin vocile lui Andrea Bocelli și Sarah Brightman: „Time to say goodbye” (e timpul să-ți iei la revedere!).

Sâmbătă, România, una dintre favorite la medalii înaintea competiției, va juca pentru locurile 7-8 cu Suedia

Publicat: 21 08. 2008, 21:08
Actualizat: 22 08. 2008, 22:12