Debut cu dreptul pentru handbaliste

Naționala de handbal feminin a României a început cu dreptul "goana după medalie" la Olimpiadă și a învins cu 31-19 selecționata similară a Kazahstanului. Tricolorele au prestat un joc mai slab în prima repriză, la pauză scorul fiind de 13-10 în favoarea lor. După cele 10 minute de relaxare, fetele noastre au intrat mai proapete, pe final reușind să ofere un spectacol frumos publicului aflat în sală și a reușit să se impună în final cu 12 goluri diferență. Următoarea partidă a României va avea loc pe 11 august în compania țării organizatoare a JO, China.

Înaintea partidei, în sală, au răsunat hiturile formațiilor Activ și O Zone. Deși organizatorii au declarat că meciul se joacă cu casa închisă, în tribune au rămas multe locuri goale. În tribună, în spatele băncii noastre de rezervă, se afla un mic grup de susținători români.

În debutul de partidă cea mai bună formă o arată extrema Valentina Ardean Elisei, chiar dacă handbalista a fost refacută în ultimul moment înaintea acestui meci.

Una dintre peluzele sălii este ocupată de copii chinezi, o parte dintre aceștia încurajând Romania, o alta Kazahstanul.

Din minutul 18 în poarta tricolorelor evoluează Talida Tolnai care i-a luat locul Luminiței Huțupan.

Gheorghe Tadici a luat foc pe bancă după ce adversarele s-au apropiat la trei lungimi (12-9).

Selecționerul României a cerut time out cu un miut înaintea finalului primului act.

Romania conduce echipa Kazahstanului cu 13 – 10 după primele 30 de minute. Marcatoarele naționalei au fost Ardean 4, Nechita 3, Gîlca, Neagu și Brădeanu, câte 2.

Pe parchetul sălii, în pauză, atmosfera este întreținută de o trupă de dans formată din 10 fete și de cele cinci mascote ale Jocurilor Olimpice. Înaintea partidei, announcerul sălii a prezentat performanțele obținute în cariera de goalkeeper-ul Luminița Huțupan.

Pe durata pauzei, la incalzire au rămas portărițele Talida Tolnai și Luminița Huțupan, dar și jucătoarele care au evoluat mai puțin sau deloc în primul act – Narcisa Lecușanu, Ramona Maier și Florina Bîrsan.

Cea mai selecționată tricoloră din echpa cuplului Tadici – Muși e Luminița Huțupan (168 de partide), în timp ce Carmen Amariei (612 goluri) e golghetera echipei.

Partea a doua e urmărită de la masa presei și de președintele FRF, Mircea Sandu.

După ce în minutul 45 s-a consemnat cea mai mare diferență de pe tabelă, 20-13, în numai 2 minute adversarele au redus ecartul la numai patru goluri, 20-16.

Cu zece minute înainte de sirena finală, tricolorele conduc cu 23-16, grație trasoarelor trimise de Amariei (2) și Meiroșu.

Iureș de final al triccolorelor care marchează din toate pozițiile și România obține prima victorie la JO.

Publicat: 09 08. 2008, 10:06
Actualizat: 09 08. 2008, 12:47