Constantina, cea mai în vârstă campioană din istoria maratonului

La 38 de ani, Constantina Diță-Tomescu e cea mai în vârstă campioană din istoria maratonului olimpic. Găina bătrână face ciorba bună! Dintre cele 82 de concurente aliniate la start, doar două au fost mai în vârstă decât Constantina Diță. Și totuși, Pușa a cucerit lumea. Aurul se măsoară în minute și secunde. Dar anii? Anii, care trec? Aproape că nu contează, în cazul româncei de 38 de ani, care a spart o barieră fiziologică greu de închipuit. De o rezistență și vitalitate inimaginabilă, a sfidat scurgerea timpului și a învins istoria.

Într-o ierarhie a longevității în proba feminină de maraton de la Beijing, sportiva rezidentă la Boulder nu e întrecută decât de neozeelandeza Lisa Hunter-Galvan (39 de ani – locul 35) și de irlandeza Pauline Curley (39 de ani – locul 63). În raportul vârstă-performanță a celei mai solicitante probe de atletism, Constantina Diță-Tomescu e secondată de campioana mondială en-titre, Catherine Ndereba. Kenyanca de 36 de ani a cucerit argintul, trecând linia de sosire 22 de secunde mai târziu.

" Tomescu–Diță a intrat pe stadion în aplauzele celor 91.000 de spectatori, la finalul unei curse pe care a dominat-o." CNN

" Tomescu–Diță, o mamă de 38 de ani din România, a obținut o victorie uriașă. Ultimul tur a fost unul câștigător."Los Angeles Times

" Este un succes uriaș pentru atletismul românesc, după opt ani să avem din nou o campioană olimpică. Nu pot să spun decât că o felicit." – Gabriela Szabo, vicepreședintele Federației Române de Atletism