Irina Fetecău, 13 meciuri în 16 zile! În această seară joacă, alături Irina Bara, în primul tur al turneului de la Bonita Springs (Florida)

Irina Fetecău (24 de ani) a ajuns pe tabloul principal al turneului de la Bonita Springs (Florida), cu premii în valoare de 100.000 de dolari. Meciul ei de debut va fi azi la ora 22.30 (ora României).

Asta după ce le-a învins în calificări pe Irene Bourillo, Spania, locul 260 WTA, cu 6-2, 7-5, dar si pe Emina Bektas, SUA, locul 370 WTA, scor 6-4, 6-4.

Va primi 7 puncte WTA. Cu punctele cucerite până acum a ajuns pe locul 280 WTA. La începutul lunii, Irina Fetecău a participat la un turneu ITF la Napoli, unde a pierdut finala în fața jucătoarei maghiare Panna Udvardy, 0-6,3-6.

A susținut aici 13 meciuri oficiale în 16 zile, 12 victorii și o singură înfrângere. Ultimile 7 meciuri s-au disputat la interval de 24 de ore. Adversara din primul tur este Kristie Ahn, SUA, locul 120 WTA, favorita 4. Meritul principal pentru rezultatele din ultimul timp o au antrenorul Dragoș Dima și preparatorul fizic, Traian Vidrașcu.

Tot în această noapte, la același turneu și la acceași oră, Irina Bara, locul 133 WTA, o întâlnește pe Despina Papamichail, locul 270 WTA.

În februarie anul trecut, Irina Fetecău a reușit cel mai bun rezultat al carierei. Jucătoarea de tenis legitimată la CS Dinamo a câștigat finala de simplu de la Nonthaburi (Thailanda), turneu de 25.000 de dolari din ITF World Tennis Tour. Finala a fost una românească, Irina Fetecău, fata cunoscutului comentator sportiv Adrian Fetecău, învingând-o în ultimul act pe Patricia Țig, cu 6-3, abandon.

Acesta a fost al doilea titlu ITF din cariera sa, dar este cel mai important, pentru că precedentul fusese obținut în 2018, la Cairo, la un turneu de 15.000 de dolari.

Acum are în palmares și un trofeu la un turneu de 25.000, câștigat din a doua încercare, după ce anul trecut, la Orlando, ajunsese în premieră într-o finală a unei competiții de o asemenea categorie. A mai jucat o finală

Publicat: 12 05. 2021, 10:58