Irina Begu și Alexandra Dulgheru au fost eliminate în turul secund al probei de dublu, la Roland Garros

Irina Begu se poate concentra doar pe proba de simplu a turneului de la Roland Garros. Astăzi, ea și  Lara Arruabarrena au fost eliminate din proba de dublu, după ce au pierdut în turul secund, în fața perechii Caroline Garcia / Katarina Srebotnik (Franța – Slovenia) cu 7-6 (7/1), 6-4,  într-o oră și 44 de minute. Meciul părea controlat de perechea româno-iberică ce se desprinsese în primul set la 5-2, însă cuplul francezo-sloven a revenit senzațional, reușind să egaleze și să se impună categoric în tie-break, cu 7-1, ca apoi să își adjudece setul secund.

La simplu, Irina Begu s-a calificat joi în turul trei al competiției, unde o va întâlni pe una dintre cele mai în forme jucătoare ale momentului, Petra Kvitova .

Nici Alexandra Dulgheru nu a avut mai mult noroc astăzi, în proba de dublu. Ea și Magdalena Rybarikova au fost eliminate în turul secund de către perechea iberică Silvia Soler – Espinosa/ Maria -Teresa Torro -Flor cu 6-1, 6-0, după numai 55 de minute de joc.

Dulgheru (51 WTA) a părăsit și competiția de simplu, fiind eliminată în turul doi de Alize Cornet (29 WTA).

Publicat: 29 05. 2015, 14:42
Actualizat: 29 05. 2015, 14:43