ÎNOT | Abonat la podium: Daniel Martin a câștigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale pentru juniori, la 100 m spate, după argintul de la Europene

Daniel Martin a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori, care au loc la Indianapolis (SUA). Băcăuanul a urcat pe podium, pe treapta a treia, la proba de 100 metri spate, timpul din finală fiind de 54:55. Primele două locuri au fost ocupate de spaniolul Hugo Gonzalez (54:27) și irlandezul Conor Ferguson (54:51).

• Hugo Gonzalez a stabilit un nou record al competiției în finala de la Indianapolis. ibericul a îmbunătățit cu 0:03 timpul de referință al lui Robert Glință (54:30)

În serii, Martin s-a impus cu 54:96.

Daniel Martin va împlini 17 ani pe 5 octombrie și este antrenat de către Iulian Matei. La începutul lunii iulie, Daniel a câștigat medalia de argint la Campionatul European de natație rezervat juniorilor.

În clasamentul general România ocupă ultima poziție, bronzul cucerit de Daniel Martin fiind de altfel singura medalie cucerită de delegația tricoloră.

Publicat: 25 08. 2017, 12:24
Actualizat: 25 08. 2017, 12:37