Informatica Timișoara a câștigat a doua oară consecutiv Cupa României la futsal, după o adevărată remontada! Au revenit de cinci ori într-un meci cu prelungiri, lovituri de departajare și două cartonașe roșii

• În 2018, finala Cupei României la futsal a fost din nou o „afacere” între Timișoara și Deva, iar la turneul Final Four de la Miercurea Ciuc s-a impus tot Informatica, după ce în 2017 a câștigat trofeul din calitate de echipă organizatoate.
  • După cele 40 de minute regulamentare, scorul a fost 5-5, pentru ca, după prelungiri, tabela să indice 6-6. După executarea loviturilor de departajare, scorul final a fost de 10-9, asta cu toate că vedetele Timișoarei, brazilienii naturalizați sub tricolor Felipe și Savio, au fost eliminați și au văzut finalul din tribune.
  • A fost un meci tensionat, ca orice derby Timișoara – Deva, dar în care învingătorii au găsit puterea să revină nu mai puțin de cinci ori.

Devenii au deschis scorul prin Robert Matei, pentru ca Timișoara să egaleze prin Savio. Autobergamo a înscris din nou prin Cristian Obadă, iar egalarea a reușit-o alt brazilian din Banat, Felipe. Obadă a marcat pentru 2-3, moment la care bănățenii au revenit după o lovitură de penalizare de la 6 metri, transformată tot de Felipe. De aici, brazilianul a devenit spectator, deoarece a văzut al doilea cartonaș gașben și fost nevoit să urce în tribună.

După 3-3 la pauză, Robert Matei a marcat repede pentru Deva, care s-a desprins la 5-3 după ce a marcat și jucătorul naturalizat de la Autobergamo, portughezul Paulo Ferreira. Avantajul nu a durat mult, după ce Milos Simic a redus diferența. Timișoara a reușit să trimită meciul în prleungiri grație unui gol marcat spre finalul timpului regulamentar de Savio Valadares.

Timișoara a condus pentru prima dată în prelungiri. Pe Savio l-au lăsat nervii

Informatica a preluat prima dată conducerea după o fază la care portarul devenilor Petrișor Tonița a ieșit din poartă, și Simic, care s-a ciocnit de el, a marcat. Până la pauza celor două reprize suplimentare de cinci minute, a fost rândul Devei să egaleze prin Robert Matei, trecut în cariera sa și pe la echipa bănățeană. Timișoara putea închide jocul în a doua extra-repriză, dar Tonița a parat lovitura dela 10 metri executată de Simic.

Înainte de expirarea timpului suplimentar de joc, pe brazilianul Savio l-au lăsat nervii. Jucătorul a văzut cartonașul roșu direct și a fost cu greu scos de pe teren de președintele bănățenilor, Gabriel Lungu, și chiar și din tribuna continua să strige spre teren!

Informatica a marcat patru din cele cinci lovituri de departajare

După 50 de minute de joc, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare de 6 metri. Pentru Timișoara au înscris Daniel Araujo, Stefan Rakic, Valentin Ilaș și Milos Simic și doar șutul lui Deco a fost parat de Tonița. Deva a marcat prin Paulo Ferreira, Robert Matei și Florin Ignat. Brazilianul Andre a trimis pe lângă poartă, iar șutul „veteranului” Mimi Stoica a fost parat de veteranul din poarta câștigătoarei, Vlad Iancu.

Publicat: 30 03. 2018, 11:32
Actualizat: 30 03. 2018, 11:33