Încă o medalie pentru România la Campionatul European de natație pentru juniori! Vlad Stancu, argint la proba de 800 de metri liber

Vlad Ștefan Stancu a reușit încă o performanță importantă la Campionatele Europene de juniori de la Otopeni.

După medaliile obținute la 4×100 de metri liber și la 1,500 de metri, sportivul în vârstă de 16 ani și-a mai asigurat încă o medalie.

Sâmbătă, 9 iulie, Vlad Stancu a câștigat medalia de argint la proba de 800 de metri liber.

Cu un timp de 7:53.02, sportivul legitimat la CSA Steaua a reușit să ocupe poziția a doua în cursa de 800 de metri liber.

Această performanță îi aduce a treia medalie lui Stancu la aceste Europene de juniori, dar și cea de-a treia medalie de argint a României în cadrul turneului.

În cursul zilei de 8 iulie, Vlad Stancu a câștigat cea mai grea probă a competiției, cea de 1.500 de metri, terminând cu un timp de 15:05.47

„Sunt primul român din istorie care ajunge la 15 min 05 sec. Vreau să le mulţumesc tuturor care şi-au făcut timp să vină aici să mă vadă, celor de acasă. Ştiam că polonezul e obişnuit să plece foarte tare, şi eu m-am decis să plec cu el şi să domin ultimii 200 m. Şi aşa am reuşit. A fost o cursă memorabilă, nu am cuvinte, a fost ceva excepţional. La aceste curse de fond trebuie să fii foarte bine pregătit, psihic şi fizic, şi trebuie să ai o tactică foarte bună”, a declarat Vlad Ştefan Stancu la zona mixtă, după finală.

Publicat: 09 07. 2022, 19:15
Actualizat: 09 07. 2022, 19:41