Incă două medalii la Campionatele Mondiale de seniori U23 de la București. Alexandra Anghel s-a calificat în finala categoriei 72 kg, iar Ștefania Priceputu a cucerit bronzul la 50 kg

Luptele românești și-au asigurat încă două medalii la Campionatele Mondiale de seniori U23 de la București. După băieții de la greco-romane, pe saltelele de la Sala Polivalentă din București au intrat fetele de la libere, iar două dintre tricolore și-au asigurat un loc pe podiumul de premiere.

La categoria 72 kg, Alexandra Anghel s-a calificat în finala mare și se va lupta vineri pentru medalia de aur. Sportiva tricoloră și-au asigurat cel puțin medalia de argint după ce s-a impus în semifinale împotriva chineazoaicei Xiaoqian Wang, scor 5-3. În finală, Alexandra Anghel se va lupta cu turcoaica Buse Tosun.

La 50 kg, Ștefania Priceputu a cucerit medalia de bronz, după ce a învins-o în finala mică pe Lisa Ersel din Germania. Sportiva tricoloră legitimată la CSA Steaua fusese învinsă în semifinale de japoneza Miho Igarashi, cea care a câștigat titlul mondial.

La greco-romane, România a obținut două medalii: argint prin Nicu Ojog (82 kg) și bronz prin Mihai Mihuț (63 kg).

Publicat: 15 11. 2018, 19:59
Actualizat: 15 11. 2018, 20:00