În formă maximă pentru Mondialele de la Budapesta! Judoka Larisa Florian a luat argint la Openul European de la Minsk

Sportiva română Larisa Florian a câștigat medalia de argint în limitele categoriei 52 kg, sâmbătă, la Openul European de judo de la Minsk.

Numărul 6 mondial la categoria 52 kg a învins-o pe Madelein Rubinstein (Norvegia), în sferturi a trecut de Mariana Esteves (Portugalia), în semifinale a dispus de ucraineanca Liudmila Plieva, însă a pierdut finala cu belarusa Daria Skripnik, numărul 15 mondial. Pentru locul doi, Larisa Florian a primit 70 puncte care o pot ajuta să urce, de săptămâna viitoare, două poziții în clasamentul IJF înaintea Campionatelor Mondiale de la Budapesta, de la sfârșitul lunii august.

Tot la Minsk, Marcel Cercea a încheiat concursul de la categoria 73 kg pe poziția a 7-a. Cercea i-a învins pe rând pe ghanezul Emmanuel Nartey, pe Kievork Manukian (Ucraina) și Jakub Jecminek (Cehia), pierzând partidele cu rusul Oleg Babgoev (sferturi) și cu cehul Jaromir Jezek (recalificări).

Publicat: 23 07. 2017, 19:48
Actualizat: 23 07. 2017, 19:49