HSC Miercurea Ciuc a restabilit egalitatea în finala Campionatului Național de hochei pe gheață

• HSC Miercurea Ciuc a câștigat cu 2-1 pe terenul echipei Corona Brașov în meciul secund al finalei

Corona Brașov și HSC Miercurea Ciuc se află la egalitate, scor 1-1, după primele două jocuri disputate în finala Campionatului Național de hochei pe gheață. Harghitenii au câștigat aseară, la Brașov, cu 2-1, după ce pierduseră prima partidă, desfășurată cu o zi mai devreme.

În fața unui patinoar arhiplin, campioana en-titre a deschis scorul spre finalul primei reprize prin Becze Tihamer, în urma unei faze la care au mai participat Ervin Moldovan și Szocs Szabolcs. Corona Wolves a egalat în repriza a doua, chiar în primul minut, prin Roberto Gliga. Această parte a jocului a fost și cea mai tensionată în condițiile în care Virag și Imecs (gazde), respectiv Mihaly și Hruby (oaspeți) au fost eliminați. De asemenea, Molnar Zsolt (Corona Brașov) și Marek Curilla (HSC Miercurea Ciuc) au primit pedeapsă de meci. În ultimele 20 de minute au mai înscris doar harghitenii prin aceeași linie care a realizat și primul gol, la finalizare fiind tot Becze Tihamer.

Cele două formații se vor muta la Miercurea Ciuc, unde joi și vineri sunt programate meciurile 3-4. Cu siguranță, finala va avea însă și un meci cinci, în condițiile în care titlul se decide după sistemul „cel mai bun din șapte partide”.

Publicat: 02 04. 2014, 11:25
Actualizat: 02 04. 2014, 11:26