Xavier Pascual, prima înfrângere la Barcelona în Liga Campionilor, scor 26-33, cu PSG

Barcelona, formație antrenată de selecționerul României, Xavier Pascual, a pierdut în deplasare, scor 26-33, cu Paris Saint Germain, în grupele Ligii Campionilor la handbal masculin, aceasta fiind prima înfrângere pentru tehnicianul spaniol în acest sezon al competiției.

Paris Saint Germain, una dintre candidatele la câștigarea Ligii Campionilor la handbal masculin în acest sezon, a dominat de la un capăt la celălalt partida cu Barcelona, în care Xavier Pascual nu a început din primul minut cu titularii.

Gazdele au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, scor 15-12, grație unei evoluții foarte bune a interului Nedim Remili, care a încheiat meciul cu 9 goluri. În partea a doua a jocului, Barcelona a început mai bine și a redus ecartul la numai două goluri, 19-17, minutul 36, însă formația antrenată de Zvonimir Serdarusic s-a desprins imediat la șapte goluri, 31-24, cu zece minute înainte de final.

Nedim Remili a fost cel mai bun marcator al partidei cu 9 goluri, urmat de Mikhael Hansen și Nikola Karabatic, cu câte 5 reușite.

De partea cealaltă, francezul Dika Mem a fost cel mai bun realizator, cu 5 goluri.

S-a terminat 33-26 pentru Paris Saint Germain, iar în clasamentul grupei, cele două formații ocupă primele două poziții, cu 10 puncte, după șase meciuri disputate.