Weekend perfect! HC Zalău a învins Banik Most în Cupa EHF, astfel că formațiile românești au reușit trei victorii din trei posibile în Europa. Tadici & Co zburdă spre sferturile de finală

HC Zalău continuă să muncească precum „albinuțele” în Cupa EHF. Trupa lui Gheorghe Tadici a obținut a treia victorie consecutivă în Grupa D a competiției și este tot mai aproape de sferturile de finală. Într-o anumită conjunctură poate avansa în turul următor și cu două înfrângeri în ultimele două partide, dar în același timp poate câștiga și grupa. Meciul pentru o calificare matematică este pe 4 februarie, cu Larvik, la Zalău.

După 25-22 în Cehia, HC Zalău avea la prima vedere o misiune mai ușoară în jocul retur cu Banik Most. Dar nu a fost nici pe departe așa. Adversarele au venit să-și joace ultima șansă în lupta pentru calificare și chiar au condus în câteva rânduri în prima parte. Fetele lui Gheorghe Tadici și-au asigurat o pauză mai liniștită chiar la ultimele faze, când au înscris două goluri consecutive la 13-13.

După 15-13 la pauză, HC Zalău a avut un control mai bun al jocului în partea secundă și a reușit desprinderea la 3-4 goluri. La sfârșitul celor 60 de minute, reprezentanta României s-a impus cu 31-28, suficient pentru a elimina definitiv Most din orice calcule.

Și mai importamt, a făcut un pas mare spre sferturile de finală. Iar pentru handbalul românesc a închis un weekend perfect în Europa, după victoriile echipelor CSM București, 28-22 cu Gyor, și SCM Craiova, 30-24 cu Kuban Krasnodar.

5 victorii consecutive a înregistrat HC Zalău în ultimele 14 zile.

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?