Visul frumos s-a transformat în cel mai mare coșmar: Rapid, eliminată în fața propriilor fani din Liga Campionilor! Următorul obiectiv al formației din Giulești

Henny Reistad of Team Esbjerg in action during the women's handball EHF Champions League match between Team Esbjerg vs CS Rapid Bucuresti in Esbjerg Sunday January 15, 2023.,Image: 749843701, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Rapid a pierdut clar duelul cu Esbjerg, scor 24-33, astfel că și și-a luat adio de la Liga Campionilor, după ce a încheiat pe penultimul loc o grupă extrem de dificilă.

Prin urmare, singura reprezentantă a României în Liga Campionilor este CSM București, care trebuie însă să treacă de două obstacole pentru a reuși să ajungă în Final Four. În play-off, echipa lui Adi Vasile o va întâlni pe Krim, fosta adversară a Rapidului.

Rapid, eliminată din Liga Campionilor după eșecul cu Esbjerg

Rapid nici nu s-a mai apropiat de performanța din sezonul trecut, atunci când o elimina pe Krim și reușea să ajungă până în sferturile Ligii Campionilor, o performanță la care nici cei mai înfocați fani nu sperau.

Deși a părut că atinge iar o formă foarte bună, după victoria muncită din derby-ul cu CSM București, Rapid a dezamăgit cu Esbjerg, întâlnind o formație care a fost net superioară. Meciul a devenit sâmbătă unul cu adevărat infernal, mai ales că echipa din Capitală a dat peste o formație care a venit montată la Mioveni să nu piardă locul al doilea și calificarea directă în sferturi. Probabil, a contat și că meciul nu s-a jucat în Sala Polivalentă, care probabil ar fi adus nu mai puțin de 5.000 de spectatori.

Ajutate de un public numeros și în județul Argeș, fetele Rapidului au început bine meciul decisiv, care a fost echilibrat până la scorul de 6-6. Apoi, Esbjerg a ajuns să și conducă cu cinci goluri în prima repriză, zburdând apoi pe teren în partea a doua, când s-a ajuns și la o diferență imensă, de nouă goluri. În cele din urmă, scorul final a fost 33-24 pentru echipa oaspete.

De remarcat că galeria Rapidului a cântat până la final, în ciuda faptului că echipa lor favorită și-a luat adio de la parcursul european.

Următorul obiectiv al Rapidului după eliminarea din Liga Campionilor

Eliminată pe ultima sută de metri din Europa, după ce a avut și mult ghinion în ultimele luni, Rapid se va concentra pe parcursul din campionat, acolo unde șansele la titlu sunt foarte mici.

Totuși, locul al doilea ar urma să ducă și el în Liga Campionilor, așa că echipa lui David Ginesta trebuie să câștigă bătălia cu Bistrița și Brăila, care au impresionat în European League în această săptămână.

După victoria cu Craiova din Giulești, Rapid a rămas în cursa pentru câștigarea Cupei României, fiind calificată acum în sferturile de finală.

Publicat: 18 02. 2024, 18:27
Actualizat: 18 02. 2024, 18:27