Visul european continuă. HCM Constanța a câștigat în Slovacia și este la un pas de sferturile Cupei EHF

HCM Constanța a obținut în această seară a doua victorie în grupa D a Cupei EHF, 27-25 pe terenul echipei Sporta Hlohovec (Slovacia), astfel că deține șanse reale de a se califica în sferturile Cupei EHF. Campioana României este pe locul 2 în grupă, la egalitate de puncte cu Chambery, cu o etapă înainte de finalul fazei grupelor. Cele două formații se vor înfrunta pentru calificarea în sferturi la sfârșitul săptămânii viitoare, în România. Tot azi, Chambery și Fuchse Berlin au terminat la egalitate, scor 25-25.

Campioana României a obținut o victorie importantă în economia grupei D, însă nu fără emoții. În prima repriză, marinarii au fost nevoiți să alerge mai mereu după egalare. De altfel, după 30 de minute, Sporta Hlohovec a intrat la cabine în avantaj, scor 15-12. HCM-ul și-a revenit însă din minutul 36, când a început să marcheze o serie de șase goluri consecutive. De la 13-16, Constanța a ajuns la 19-16 (min. 47) și adus liniște în trupa lui Sundovski. Gazdele nu s-au predat, au revenit la un singur gol, 24-23 (min. 57), dar HCM a fost echipa mai matură și a pus mâna pe ambele puncte.

Publicat: 22 03. 2014, 20:48
Actualizat: 22 03. 2014, 20:49