Handbalistele din Norvegia se bucura dupa meciul de handbal feminin dintre CSM Bucuresti si Vipers Kristiansand, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat fara spectatori in Sala Ion Kunst Ghermanescu-Polivalenta din Bucuresti, sambata 16 ianuarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Vipers Kristiansand este noua campioană a Europei! Nordicele au făcut o adevărată demonstrație de forță în finala Ligii Campionilor cu Brest Bretagne. Rezultat final: 34-28.

Norvegia deține acum titlul european atât la nivel de echipe naționale, cât și la nivel de cluburi.

Finala Ligii Campionilor a fost condusă de un cuplu de arbitri din România, de Simona Stancu și Cristina Năstase. Iar examenul a fost trecut fără probleme, mai ales că Vipers a condus destul de autoritar finala.

Vipers Kristiansand este noua campioană a Europei!

Finala Vipers Kristiansand – Brest Bretagne a fost una dintre cele mai dezechilibrate de când Liga Campionilor se încheie cu un Final Four. Brest Bretagne a părut stoarsă de energie după semifinala de ieri cu Gyor și a contat în puține momente. Doar la jumătatea primei reprize, când a reușit să revină de la 3-8 la 9-9.

Nordicele au început în viteza a cincea, iar în 8 minute de joc au marcat 8 goluri! Adică tot atâtea goluri câte a marcat Gyor cu Brest într-o repriză întreagă. Pe cât de puternică a fost apărarea echipei franceze în semifinala de ieri, pe atât de rău a arătat azi. Statistica a vorbit de la sine la pauză: poarta a avut doar 10%.

Vipers a terminat cu 18-14 prima repriză și a continuat să păstreze ritmul și în partea secundă. După 37 de minute, nordicele au pus deja o diferență de 7 goluri (scor 23-16). De aici nu le-a mai dat nicio șansă adversarelor să revină.

Katrine Lunde și Heidi Loke au arătat aceeași constanță de invidiat de pe tot parcursul carierei, dar cea mai bună jucătoare a finalei a fost Henny Reistad. Ea a terminat întâlnirea cu nu mai puțin de 12 goluri. Adică mai bine de o treime din ce a realizat Vipers până la final (34-28). Reistad a și fost MVP-ul turneului Final Four.

Două jucătoare de la Vipers vin la CSM București

Vipers Kristiansand a devenit a doua echipă din Norvegia care a câștigat Liga Campionilor, după o pauză de 10 ani de la triumful echipei Larvik. În urmă cu 3 ani, nordicele pierdeau Cupa EHF într-o finală cu SCM Craiova.

Două jucătoare din echipa campioanei Europei vor evolua din sezonul următor la CSM București, este vorba despre Malin Aune și Emilie Hegh Arntzen.

În finala mică, Gyor a depășit și mai clar CSKA Moscova, cu scorul de 32-21.

Publicat: 30 05. 2021, 20:29
Actualizat: 30 05. 2021, 20:48