Viperele au ieșit la atac. Craiova a început curajos manșa tur din Norvegia, dar a terminat în corzi. Cronica meciului de la Kristiansand

Până să vedem vedetele CSM-ului în Final Four-ul Ligii Campionilor de la Budapesta, ne îndreptăm atenția spre Kristiansand, unde SCM Craiova dispută manșa tur a finalei Cupei EHF. În handbalul feminin e echivalentul Ligii Europa sau a Copei Sudamericana. Cert e că pentru sportul românesc e o performanță importantă.

Primul sfert de oră nu s-a văzut la televiziunile care au cumpărat drepturile pentru difuzarea partidei, Telekom Sport și Digi Sport, din cauza unor probleme tehnice. Norocul nostru se cheamă FlashScore. Transmisiunea a pornit în cele din urmă din minutul 19, la scorul de 6-6. Nicio televiziune din Norvegia nu a produs meciul, astfel că semnalul a ajuns în România, via satelit, din Germania.

Până la 6-6, cele două echipe au mers cap la cap, cu excepția unui moment în care româncele au avut două goluri avans. Se putea face 7-6 pentru Craiova, dar Lunde a respins de lângă bară o aruncare de la șapte metri, Vipers a plecat pe atac, iar Kristensen a marcat. După alte câteva secunde a venit golul de 8-6 al norvegiencelor, iar antrenorul Bogdan Burcea a solicitat un time-out. Pauza nu le-a trezit pe românce, Vipers reușind să ducă scorul la 10-6, după două atacuri irosite ale Craiovei. Zamfir a pus capăt secetei, reușind să puncteze de la șapte metri. Vipers au continuat să puncteze, dar româncele au reușit să reducă diferența în ultimele secvențe ale primei reprize. Țicu a stabilit scorul final după primele 30 de minute, 12-10 în favoarea norvegiencelor.

Emoțiile finalei și-au spus cuvântul

Repriza a doua a început cum nu se putea mai prost. Craiova a avut atacul, era în superioritate numerică, dar a ratat de două ori la aceeași fază. La a doua aruncare, bara a salvat-o pe Lunde. În șase oameni, Vipers au marcat , iar Țicu a fost eliminată. Diferența maximă de patru goluri a fost din nou atinsă, dar Craiova a găsit resursele necesare pentru a reveni în luptă. După câteva momente bune ale oltencelor, scorul a devenit din ce în ce mai strâns. Au urmat ratări pe bandă rulantă, de ambele părți, dar eliminarea lui Lunde Borgesen a reprezentat un impuls pentru Craiova. Șelaru putea egala la prima acțiune în superioritate numerică, dar a luat-o la țintă pe Lunde, cea aflată între buturi. La jumătatea reprizei secunde s-a produs inevitabilul, Florianu reușind să înscrie pentru 16-16. De numai câteva secunde au avut nevoie norvegiencele pentru a reveni la timonă, iar într-un minut și jumătate au reușit să se distanțeze din nou la trei goluri, cu 12 minute înainte de final. În ultimele momente, Vipers au înregistrat o nouă diferență record, de cinci goluri, care însă n-a rezistat foarte mult timp pe tabelă. S-a încheiat 26-22, iar Craiova are nevoie de un retur perfect pentru a câștiga Cupa EHF.

Returul dintre Craiova și Vipers Kristiansand va avea loc vineri.

Publicat: 05 05. 2018, 19:42
Actualizat: 05 05. 2018, 19:43