Victorie mare pentru Tadici & Co! HC Zalău a învins Banik Most în Cehia și a făcut un pas uriaș spre sferturile de finală ale Cupei EHF

HC Zalău a câștigat cu 25-22 pe terenul echipei Banik Most (Cehia), într-un meci din etapa a 3-a a grupelor Cupei EHF. Prin acest succes, Tadici & Co au făcut un pas mare spre sferturile de finală ale competiției. Situația în grupă arată cu Larvik – 5p, HC Zalău – 4p, Hoors – 2p, Most – 1p, iar reprezentanta României mai are de disputat două meciuri din trei pe teren propriu.

HC Zalău a avut o săptămână foarte dificilă din punct de vedere al deplasărilor, dar a încheiat-o la superlativ, cu beneficii maxime. După jocul de la Galați cu CSU Danubius în Liga Națională, disputat la mijlocul săptămânii, formația ardeleană a făcut „noapte albă” în autocar, după ce a fost prinsă de ninsori abundente la Timișu de Sus. Pentru Gheorghe Tadici principala preocupare a devenit să-și recupereze jucătoarele, mai ales că urma o altă deplasare de câteva ore până la Most, via Cluj – Munchen – Praga. În ciuda acestor dificultăți, HC Zalău a terminat meciul din Cehia în picioare și cu o mare satisfacție.

Partida Banik Most – HC Zalău a început sub semnul echilibrului, în primele 13 minute fiind consemnate șase egalități (6-6). Din acest moment, cele două formații și-au împărțit perioadele de dominare. Formația ardeleană a apăsat pe accelerație și s-a desprins la 9-6 în minutul 21. Apărarea a dus greul pentru câteva minute, dar în minutul 25 a venit și marele „șoc”. Larisa Tămaș a fost descalificată pentru trei eliminări, astfel că HC Zalău a fost nevoită să se descurce fără una din piesele de rezistență ale echipei. „Daunele” au fost mari în urma acestei eliminări. Most a revenit în joc și a intrat la cabine cu 12-11. Și după pauză, gazdele au continuat să înscrie gol după gol, ajungâng la 15-11 în minutul 38.

În „pozițional”, HC Zalău a avut probleme fără Tămaș, astfel că Tadici a decis să schimbe tactica, un joc cu repuneri foarte rapide. Banik Most a fost luată prin surprindere, iar în mai puțin de 10 minute a fost restabilită egalitatea, 19-19. Reprezentanta României a fost echipa care a venit din urmă, în timp ce gazdele au fost din ce în ce mai debusolate. Tactica lui Tadici a început să dea roade, s-au înmulțit și contraatacurile, iar HC Zalău a preluat definitiv conducerea. Jocul s-a decis în minutul 57, când Abed-Kader a înscris pentru 25-21.

HC Zalău s-a impus la final cu 25-22 și a dat o dublă lovitură: victorie în Cehia și avantaj moral înaintea returului de săptămâna viitoare, care va avea loc în România.

Au marcat pentru HC Zalău: Rob – 6 goluri, Abed-Kader 5, Dragut 4, Irimia 3, Panici 3, Trif 2, Ciolan 2

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?