Victorie cu nervi!** România – Cuba 33-27

România adună victorii scontate la Sao Paulo, care îi asigură deja prezența în optimile de finală ale Campionatului Mondial. După Tunisia, tricolorele au învins și echipa Cubei, cu 33-27. Doar victoriile au rămas însă după primele zile la turneul final, întrucât jocul este departe de a-l mulțumi pe selecționerul Radu Voina.

După o partidă cu emoții în fața Tunisiei, România a avut în față un adversar și mai accesibil, Cuba, numai bun pentru a-și regla tirul pentru Brazilia și Franța, adversarii cu greutate din grupă, dar și pentru a mai pune la punct anumite lucruri care n-au mers în primul joc. Mai ales că reprezentanta Americii Centrale se află încă la stadiul deprinderii tainelor în handbalul feminin, iar la Mondiale a deplasat numai un lot de 13 jucătoare, dintre care trei portari.

Amariei, reprofilată pivot!

Selecționerul a început partida cu prima linie, dar a schimbat-o după 15 minute, când România s-a desprins la 12-8. Jocul nu a fost însă nici de această dată convingător, fetele lui Voina dând impresia că au intrat relaxate pe teren. Până la pauză, România s-a desprins la șase goluri (20-14), noutatea în tabăra țării noastre fiind postul atribuit lui Carmen Amariei, cel de pivot. În condițiile în care Oana Manea este incertă pentru următoarele jocuri, chiar dacă aseară a luat loc pe bancă, Radu Voina a încercat să testeze o soluție de rezervă pentru Chintoan.

Voina și-a certat elevele la un time-out

Partea secundă a partidei nu a adus însă și descătușarea în jocul României, unul pigmentat cu greșeli și în apărare, și în atac. După 27-17 în minutul 40, tricolorele s-au văzut luate la joc de Cuba, care a redus ecartul la un surprinzător 25-30 (min. 53). Motiv pentru Radu Voina să fie furios și să ceară time-out pentru a-și certa jucătoarele: „Sunteți penibile în atac. Nu vedeți că râde sala de voi? Hai, treceți și jucați!”. Imediat, pe teren au reapărut o mare parte dintre titulare, însă până la final România a mai pus un singur gol diferență la zestre: 33-27.

Azi, încălzire cu echipa Japoniei

România va disputa azi (ora 21:15), în compania Japoniei, al treilea meci de la Campionatul Mondial. Cele două reprezentative s-au întâlnit și la precedentul Mondial, în China, ocazie cu care tricolorele s-au impus cu 37-28. Japonia va fi ultimul adversar de „încălzire” pentru România, înainte de a da bătălia pentru primul loc în grupă cu Brazilia și Franța.