Victorie chinuită pentru naționala de handbal

România se află în mare suferință. O situație pe care am descoperit-o la Cupa Mondială din Danemarca și pe care am regăsit-o și aseară, la primul joc din cadrul Trofeului Carpați.

Decimată de accidentări și re­trageri, reprezentativa feminină nu excelează nici la capitolul ambiție, motivație. Cel puțin aseară, România a părut o echipă blazată, deși lotul a suferit o reîmprospătare masivă. O echipă tânără a Croației, cu jucătoare de 20-21 de ani, a ținut în șah trupa pregătită de Radu Voina aproximativ 50 de minute. România a fost condusă și la patru goluri, după ce, la pauză, a intrat tot în dezavantaj, 12-15.

Ratările au curs pe bandă rulantă, iar apărarea depășită cu mare lejeritate. Un gol marcat de portarul Luminița Dinu a trezit parcă naționala, tricolorele preluând avantajul. Partida s-a încheiat cu o victorie in extremis a României, scor 26-23, dar, per total, echipa țării noastre a dezamăgit. Azi jucăm cu Ucraina.

Publicat: 21 11. 2008, 22:55
Actualizat: 22 11. 2008, 09:07