Vardar, din nou bronz la Final 4! Câte goluri trebuie să marcheze Neagu în finala cu Larvik pentru a deveni golghetera Ligii Campionilor

Pentru al doilea an la rând, Vardar Skopje a câștigat medalia de bronz de la Final 4-ul Ligii Campionilor de handbal feminin de la Budapesta, după ce a învins-o cu 28-26 pe Dinamo Volgograd

• În semifinale, Dinamo pierduse cu 31-22 în fața lui Larvik, în timp ce Vardar cedase cu 27-17 în fața lui Buducnost
  • După acest meci, Andrea Penezic a detronat-o pe Cristina Neagu din topul marcatoarelor în Liga Campionilor, cu 102 goluri. Neagu are 99 de goluri marcate
  • Finala Buducnost – Larvik începe la ora 18:00

Victoria categorică a lui Dinamo Volgograd asupra lui Vardar Skopje, scor 33-25, din faza principală a grupelor, a fost rezultatul care a pus în mișcare un mecanism neașteptat în acest sezon al Ligii Campionilor. Astfel, duelul Vardar-Gyor, unul așteptat în Final 4-ul de la Budapesta, a avut loc în sferturi, iar Dinamo Volgograd a jucat cu HCM Baia Mare. Surprinzător, ambele echipe au mers mai departe în competiție, însă niciuna dintre ele nu a avut forța necesară pentru a juca în finală, pierzând categoric în semifinalele cu Buducnost, respectiv

Penezic, cea mai bună marcatoare

Anul trecut, la Final 4-ul de la Budapesta, Vardar a pierdut tot în semifinală, tot cu Buducnost, însă a câștigat finala mică și, implicit, medaliile de bronz, scor 34-31, cu FC Midtjylland. Situația s-a repetat și în acest an, când macedonencele au fost mai solide, mai valoroase și mai experimentate decât o echipă rusească ce a rezistat doar 50 minute. Prima repriză a fost una echilibrată, în care Dinamo a revenit de trei ori de la două goluri în spatele lui Vardar, grație eforturilor lui Kocetova, Akopian și Dmitrieva, tripleta de aur care a marcat peste 60% din golurile rusoaicelor în acest sezon al Ligii.

Dar așa cum era de așteptat, Dinamo a cedat pe final, pregătirea superioară și experiența mai mare a lui Vardar spunându-și cuvântul. De la 23-22 pentru Dinamo în minutul 50, scorul s-a întors, iar rusoaicele au pierdut ultimele 10 minute cu un parțial de 6-3. Andrea Penezic (102 goluri în acest sezon) a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 9 goluri, depășind-o astfel pe Cristina Neagu (99 de goluri), care trebuie să marcheze patru goluri în finala cu Larvik pentru a deveni golghetera turneului.

Dinamo Volgograd – Vardar Skopje 26-28 (15-16)

Dinamo: Sedoikina 6 intervenții, Utkina 1 intervenție – Kocetova 7, Dmitrieva 4, Akopian 3, Danșina 3, El Ghaoui 3, Gace 3, Fanina 2, Frolova 1.

Vardar: Leynaud 5 intervenții, Suslina 2 intervenții – Penezic 9, Radicevic 4, Sokac 3, Lekic 3, Nikolic 2, Dembele 2, Cernoivanenko 2, Klikovac 1, Althaus 1, Ihneva 1..

Evoluția scorului: 3-2 (5), 4-3 (10), 6-7 (15), 10-10 (20), 12-13 (25), 15-16 (pauză), 17-17 (36), 19-18 (40), 20-21 (45), 23-22 (50), 24-25 (55), 26-28 (final).

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?

Publicat: 10 05. 2015, 17:20
Actualizat: 10 05. 2015, 17:31