Valentin Ghionea, printre remarcații partidei câștigate de Wisla Plock, scor 24-22, cu THW Kiel

Wisla Plock, echipa internaționalului român Valentin Ghionea, a învins, scor 24-22, pe THW Kiel, în meciul șase din grupele Ligii Campionilor, iar vicecampioana Poloniei a obținut primul succes în această competiție.

Wisla Plock a început mai bine întâlnirea cu THW Kiel, din grupele Ligii Campionilor și conducea cu două goluri la jumătatea primei reprize, însă tripla câștigătoare a trofeului a revenit și a intrat în avantaj la pauză, scor 13-12.

Jocul a continuat sub semnul echilibrului și în partea secundă. Pe fondul intervențiilor spectaculoase ale portarului Rodrigo Corrales, cel mai bun om al meciului, vicecampioana Poloniei a reușit să își creeze un avantaj de trei goluri, 20-17, minutul 50.

Handbaliștii pregătiți de Alfred Gislasson au continuat seria ratărilor, însă au avut șansă de a pleca cu un punct din Polonia. Kiel a avut atacul la 23-22 pentru polonezi, însă s-a precipitat, Wisla a recuperat și a Lovro Mihic a stabilit rezultatul final, 24-22.

Sime Ivic a fost cel mai bun marcator pentru Wisla Plock, cu 6 goluri, în timp ce internaționalul român Valentin Ghionea, a punctat de trei ori.

Marko Vujin, cu 6 goluri s-a evidențiat de la Kiel, care rămâne pe locul trei în grupa A din Liga Campionilor, cu 6 puncte, la egalitatea cu maghiarii de la Veszprem, care au un meci mai puțin disputat, în timp ce Wisla Plock a obținut prima victorie în șase meciuri.

Publicat: 10 11. 2016, 11:58
Actualizat: 10 11. 2016, 11:59