Ungaria nu ne-a ajutat!

Ungaria nu ne-a ajutat ieri, deși toți românii prezenți la Ohrid am sperat că va învinge pe Spania și va califica România în semifinale indiferent de rezultatul cu Norvegia. Ne-am fi dorit ca Gorbicz & Co să nu piardă în fața ibericelor, dar acest lucru nu s-a întâmplat.

După primele 30 de minute, situația a fost roză pentru echipa națională. Anita Gorbicz și Orsolya Verten au părut că au poftă de joc, handbalista Oltchimului, Gabriella Szucs, a evoluat aproape perfect în defensivă, iar Ungaria a condus permanent, chiar și la patru goluri diferență. La pauză a fost 12-10, dar la acest scor eram în semifinale. Chiar și antrenorul campioanei României, Ivica Rimanic, prezent în tribune, începuse să creadă într-un rezultat favorabil pentru țara vecină, chiar dacă la început a apreciat situația „periculoasă”.

În actul secund, Spania a venit din urmă, fiind mult mai motivată, mai bine așezată în teren și cu un portar în zi de grație, românca Mihaela Ciobanu. Chiar și în atare condiții, România a avut în anumite perioade ale reprizei calificarea în „buzunare”. Ultima dată, în minutul 57, când scorul a fost egal 21-21. O acțiune irosită cu seninătate de Gorbicz ne-a spulberat toate speranțele. Spania s-a impus cu 23-21, iar tricolorele au fost nevoite să se ajute singure pentru a se califica.

"Ungaria pur și simplu nu a putut mai mult. Nu cred că s-a dat la o parte. Spania a devenit o echipă foarte puternică" – Aurelia Brădeanu Gyor (Ungaria)

"Pentru mine, Ungaria e o deziluzie la acest turneu. Fetele nu prea au avut motivație. Spania a mizat pe jocul colectiv" – Simona Gogârlă, Rulmentul Brașov

Publicat: 11 12. 2008, 21:16
Actualizat: 12 12. 2008, 08:20